KRAMP girmesinin sebepleri 123

rüyada kramp girmesi - kramp girme sebepleri - kramp girmesi - uykuda kramp girmesi - kramp girmesinin sebepleri - gıramp girmesi - kramp girmesinin nedenleri - İKİ AYAĞA KRAP GIRMESİ - kıramğirmessi

Evde, işyerinde veya halı sahalarda yapılan aktivitelerde vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman yaşanan krampların sıvı kaybının yeterli karşılanamamasından kaynaklandığı belirtildi.                
 
Evde, işyerinde veya halı sahalarda yapılan aktivitelerde vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman yaşanan krampların sıvı kaybının yeterli karşılanamamasından kaynaklandığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyiğit, fiziki ve aşırı su kaybının yol açtığı aktivitelerin ardından su alınması gerektiğini belirterek, "Susuz kalmaktan sakının. Fiziki çalışmalardan önce ve sonra açılma egzersizleri yapın ve kaslarınızı haddinden fazla yormayın. Özellikle halı sahalarda maç oynayanların 1-1.5 kilo su kaybı oluyor. Bu sıvıların yerine konması mineral elektroidli sıvılar alınmalı. Soda, muz tercih edilmeli. Mümkünse yenileme hareketleri yapılmalı." dedi.

Doku spazmı olarak tarif edilen kramp olayı meydana geldiğinde etkilenen adalenin yumuşak bir tavırla düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Koçyiğit, "Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir. Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Örneğin, eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun." diye konuştu.
 Kramp giren bölgeyi germeyin
Kram girmesi durumunda doğru olan yöntemin, kramp giren kası bütünleyen kasların aktif hale geçirilmesi olduğu belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, yaz tatilinin başladığı bugünlerde pek çok kişinin, sportif aktivitelere daha fazla zaman ayırdığını belirtti. Genellikle spor yaparken ortaya çıkan krampın denizde yüzerken gerçekleşmesi halinde tehlikeli olduğunu vurgulayan Kaya, “Kasların kasılmasıyla meydana gelen kramp, kişinin kramp giren uzvunu hareket ettirememesine neden olur. Bu durum suda gerçekleşiyorsa, boğulmalarla sonuçlanan üzücü olaylar yaşanabilir” dedi.

Krampın, kasların içinde bulunan miyofibril olarak adlandırılan kulakçıkların, güç ortaya çıkarabilmek için iç içe geçmesinin ardından gevşeme hareketini yapamaması olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

“Uyku dengesizliği, hava değişimi, stres, yorgunluk gibi faktörler, krampın ortaya çıkmasındaki en temel nedenlerdir. Kramp giren bölgeye, pek çok kişinin uyguladığı germe, kıl çekme, iğne batırma gibi yöntemler kesinlikle bilimsel değildir. Ancak Türkiye’de pek çok profesyonel futbolcu bile, antrenmanlar sırasında bilimsel olmadığı gibi, krampın derecesini artıran iğne batırma, kıl çekme, kasılan bölgeyi germe gibi son derece yanlış hareketleri yapmaktadır. Çünkü, bir dokuya batırılan iğne ya da o bölgeden kıl çekme, kilitlenen kasın iyice kasılmasına neden olur. Oysa yapılması gereken şey oldukça basittir. Eğer bükücü olarak nitelenen kaslara kramp girerse, onun tam tersindeki açıcı kaslara hafif bir mukavemet uygulanır. Böylece, kilitlenen kaslar, kısa süre içinde birbirinden ayrılacaktır.”

SUDA, KRAMPTAN NASIL KURTULUNUR
Kaya, krampın en çok kaval kemiğinin arkasında bulunan kaslarda meydana geldiğini belirterek, “Örneğin yüzerken bu bölgeye kramp girdiğinde, paniğe kapılmadan, kramp girmeyen ayağın yardımıyla kramp giren ayak, bilekten aşağı yukarı doğru hareket ettirilmelidir. Bu hareket, önce, kaval kemiğinin önünde bulunan açıcı kasları, ardından kramp giren ayağın arkasında bulunan kasların gevşemesini sağlayacaktır. Böylece kişi, suda yüzerken bile kramptan kolayca kurtulabilir” dedi.

Özellikle, ayak kaslarına kramp giren futbolculara, sorunun giderilmesi için ayağın gerilmesi ya da o bölgeye iğne batırılmasının ileri dönemde bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği anlatan Kaya, “Kramp sırasında germe uygulanan kasların miyofibrilleri (kulakçıkları) zarar görecektir. Bu durumda söz konusu kasın performansı düşer ve fonksiyon zayıflığı görülür. Daha da önemlisi, özellikle futbolcularda, dizlerin üzerine kas sarkması şeklinde ortaya çıkan Quats Expention rahatsızlığı ortaya çıkar” diye konuştu.


NTVMSNBC

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !